Vítejte na stránce ČeskoSlovenského projektu.
Tomb Raider Editor - DXTre3D / TRLE   vytváříme pro vás kompletní hru. V hlavní roli Lara Croft.
Návštěvy > Celkem - / Online -

Instalace (Readme)

nevíte si rady s instalací hry

Postup instalace a řešení případných problémů

Stažení a instalace hry:

Stáhněte si celou hru z webu na svůj HDD. Rozbalte archiv. Hra je zabalena archivačním programem WinRar v3.5. Pro rozbalení proto budete potřebovat buď přímo program WinRar v3.5 nebo novější. Samozřejmě lze použít i jiné programy, které dokáží pracovat s rar archivem. Nyní můžete spustit instalaci poklepáním na soubor setupSoE.exe. Spustí se instalační program a pak už se řiďte pokyny na obrazovce.
Hra vyžaduje nejméně 400MB volného místa na HDD.

Nastavení hry:

Po nainstalování je nutné hru nastavit pomocí zástupce setup. Tento je umístěn v adresáři hry se spouštěcím souborem Tomb4.exe, nebo pokud jste si při instalaci zvolili umístění zástupců v nabídce Start/Programy, případně na ploše. Nastavit se dá taky takhle - viz. obrázek zde. Spuštěním tohoto zástupce se vyvolá konfigurační menu hry. V tomto menu si můžete nastavit rozlišení obrazovky a nějaká další nastavení. Pro hraní této hry je však nutné, aby byla zapnuta funkce Volumetric FX, viz. obrázek zde. Tato funkce zapíná ve hře některé speciální efekty, jako je například mlha a tak dále.
Potvrzením nastavení tlačítkem OK, se veškeré nastavení uloží a rovnou se spustí samotná hra. Pro příští spuštění hry již používejte přímo soubor Tomb4.exe nebo jeho zástupce.

Změna jazykové mutace hry:

Hra je po nainstalování v anglickém jazyce. Pokud preferujete češtinu, je nutné ji do hry doinstalovat. To provedete tak, že v adresáři se hrou otevřete adresář Čeština a překopírujete oba soubory Czech.dat a Script.dat do kořenového adresáře (tam co jsou soubory Tomb4.exe, English.dat a Script.dat). U souboru Script.dat budete ještě muset potvrdit jeho přepsání. Tím je hra počeštěna a při příštím spuštění bude již v Češtině. Pokud by jste chtěli dodatečně změnit jazyk spět na Angličtinu musíte opět přepsat soubor Script.dat, a to souborem z adresáře English. Zároveň je vhodné vymazat soubor Czech.dat, který jste tam nahráli při instalaci Češtiny.

Možné problémy:

Při rozbalování stažené hry archivační program hlásí CRC chyby: - Nejpravděpodobnější příčina této chyby je, že se vám nepodařilo hru stáhnout celou. Stáhněte ji znovu, případně pro stažení z webu použijte nějaký download manager (Download akcelerátor Plus). Další příčinou tohoto chybového hlášení může být stará verze vašeho archivačního programu (WinRAR). Stáhněte si nejnovější verzi. Ve výjimečných případech je možné, že máte vadnou paměť RAM ve vašem počítači. Ověřte tuto skutečnost nějakým diagnostickým nástrojem a případnou vadnou paměť vyměňte.
Při hraní hry se špatně vykresluje grafika (v obraze jsou vodorovné pruhy): - Tuto chybu způsobuje grafický akcelerátor. Nejčastěji se projeví u přenosných počítačů (notebook), nebo počítačů s integrovanou VGA. Jediné jak se částečně tohoto problému vyvarovat je spuštění hry nikoli v celé obrazovce (Fullscreen), ale pouze v okně. Změnu tohoto nastavení provedete v setupu hry (viz odstavec výše).

Překlad do angličtiny

Honza Munduch

Dabing

Laru dabovala: Arakanga (Arakanga.Ra@seznam.cz)

Tajemství

Caves: 3
Corridors in Prague: 1
Maisonnette: 0
Monastery: 3
Catacombs: 1
Aqua Caves: 1
Plains: 1
The Abyss: 1
Lost Eden: 1
Labyrinth: 1
Pinnacle: 1
Southpole: 1
----------------
CELKEM: 15

Příběh & Rady

Intro:

Lara: "Budu vám vyprávět příběh... Všechno to začalo v roce 1986 a právě jsem trávila prázdniny v norských horách. Jednoho dne, vzpomínám si, že ten bylo deštivé počasí, a i moje nálada byla taková pochmurná, jsem se ztratila. Bylo to kdesi uprostřed jeskyní a já myslela, že už cestu zpět nikdy nenajdu. Při bloudění jsem našla, jak se později ukázalo, velmi cennou knihu. Kniha byla tlustá, vázaná v kůži a její věk jsem odhadovala na půl tisíciletí. Velkou zvláštností bylo, že nebyla vůbec popsaná, ale naprosto čistá. Navzdory úctyhodnému věku byla jinak poměrně zachovalá a působila na mne velice mystickým dojmem. Naštěstí to netrvalo dlouho a já opět uviděla déšť - cestu domů..."

Po levelu CAVES:

Lara vypráví: "S nálezem jsem se ještě v té době svěřila svému otci. Když knihu spatřil, oči mu zazářily, ale nedal na sobě nic znát a dal najevo, že smysl nebo účel knihy nezná. Až teprve o 10 let později mi převyprávěl následující legendu. Před 800 lety existovalo společenství lidí, kteří znali tajemství věčného života a nesmrtelnosti. Tuto moc jim dával magický předmět "Circle of Life", jehož původ i stvořitel není znám. Protože ale byli moudří, tento předmět ukryli před jeho případným zneužitím neznámo kam. Pro případ potřeby ale sepsali knihu, objasňující cestu, jak Circle of Life najít. Tato kniha je ale psaná neviditelným písmem a dá se přečíst pouze pod světlem magického ohně, který je zapálen na jimi sestrojeném podstavci...
Jak mi dál vyprávěl otec - podstavec byl archeology v roce 1926 kdesi v Evropě nalezen, a mnohem později odkoupen pražským židovským majitelem starožitnictví Josephem Lowym. Jeho moc - číst tajné písmo - se považuje za pohádku, které věří málokdo. A já si tady teď tu knihu prohlížím. Zkusím najít ten podstavec a pokud to půjde, text knihy rozluštit. A pokud opravdu existuje, teprve pak budu moci Circle of Life zničit..."

Po levelu MAISONNETTE:

Lara vypráví: "Mrzí mě, že jsem se do jeho bytu musela vloupat, ale nerada bych upoutávala zbytečně pozornost. Vím totiž, že mě někdo poslední dny sleduje a nechci riskovat. Zapálila jsem podstavec, do výklenku jsem položila knihu. V pokoji se zvedl vítr a prolistoval knihu od první stránce k poslední. Zamrazilo mě v zádech - legenda je skutečná... Ze záře plamenu se v knize objevil text. Bohužel byl psán jazykem, který mi nebyl známý, snad připomínal latinu. Ještě z bytu pana Lewyho jsem zkusila kontaktovat otcova dávného přítele - bývalého profesora jazykových věd - Waltera D. Kinga. Ten s mojí návštěvou souhlasil a pozval mě na místa, kde trávil v klidu přírody svoji penzi - na ostrovy Tanah Papua. Snad se mu text podaří rozluštit. Naneštěstí se moje obavy vyplnily. Jakmile jsem položila telefon, dvojice maskovaných mužů rozkopla dveře a vrhla se na mě. Pak už byla jenom tma... Potom si až pamatuju, že jsem se probudila ve sklepení nějakého hradu. Bez knihy. Musím se odsud nějak dostat a svojí knihu najít..."

Po levelu CATACOMBS:

Lara vypráví: "Konečně můžu navštívit otcova přítele - W. D. Kinga, určitě mi pomůže rozluštit text knihy."

Rada pro další level PLAINS:

Ovládání čtyřkolky:
Nasednutí na čtyřkolku: na čtyřkolku můžete nasednout jenom tehdy, pokud od ní máte klíče. Pak k ní přistupte a stiskněte klávesu CTRL. Někdy lze nasednout pouze z jedné strany.
Plyn: CTRL
Brzda: ALT
Jízda dopředu (zařadit jedničku): SHIFT
Jízda dozadu - zpátečka: Klávesa pro běh
Sesednutí: ALT + šipka doleva nebo doprava
 
Poznámka - v určitém místě nelze nechat čtyřkolku, a pokračovat bez ní; nebylo by možné dostat se na konec levelu a bylo by nutné nahrát starší save pozici.

Po levelu PLAINS:

Lara vypráví: "Walteru D. Kingovi se podařilo text rozluštit. Circle of Life byl ukován z neznámé slitiny kovů již před Římskou říší. Ten, kdo vlastní bájný Circle of Life, je nesmrtelný a může křísit k životu mrtvé démony, které pak i ovládá. Zjistili jsme, že Circle of Life by se měl nacházet na jednom ze dvou z těchto míst: Egypt nebo Jižní pól. Vydám se tedy nejdříve do Egyptu.“

Po levelu SOUTHPOLE:

Lara: "Tak se mi to podařilo, Circle of Life jsem našla. Myslím si, že by k dobrému účelu neposloužil a tak jej můžu konečně zničit."

...KONEC VYPRÁVĚNÍ...

Chyby

- Artef.: chyba ve všech mých levelech - pokud Lara narazí na zeď, kňučí bohužel jako opice. Je mi líto, ale nevím, jak to opravit.
- Artef.: čtyřkolka - otevírání (zavírání) dveří při nasedání (vysedání). Nedokonalá animace; neumím ji opravit.
- Sakul, level Caves: Z neznámého důvodu je možné v tomto levelu vytáhnout zbraně (pistole). Level však pro zbraně neobsahuje animace a proto to vypadá nanejvýše komicky. Tuto chybu se mi z 95% podařilo fixovat, ale není možné to vyřešit na 100%, neboť v některých pasážích je nutné, aby Lara mohla zbraně používat. Nejedná se však o použití zbraní jako takových, ale využívá se některých efektů se zbraněmi spojených. Proto pokud se nacházíte v pasáži, kde můžete manipulovat s pochodní, nesnažte se vytahovat zbraně. Mohlo by dojít k jejich zablokování v Lařiných rukou a tím by došlo k nemožnosti dokončit level.
- Sakul, level Caves: Lara nemá otexturovanou část dlaně jedné ruky.
- Sakul, level Caves: Dveře otevírané klíčem jsou z neznámých důvodů velmi interaktivní a otevřou se ještě před provedením animace odemykání.

Autoři

Sakul
Miro
Hofer
Artefactor
 
(CSP-Team) Czech Republic
HTML: Honza Munduch & trochu Arty

Odkazy, kontakty

SOE Web: www.soe.sakul.cz
Sakul: www.sakul.cz
Artefactor: www.artefactor.wz.cz
Miro: www.miro3.wz.cz
Hofer: members.chello.cz/hofer
Kronika Tomb Raider: www.screamteam.cz